Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka

Dzień Patrona

Utworzono dnia 12.06.2023

„Jesteśmy braćmi jednej ziemi”
Kolejny już raz obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. To już  od 31 maja 1972 roku patronem naszej placówki jest Janusz Korczak. Ten wielki człowiek, który znany jest w świecie jako Janusz Korczak, tak naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit. O Januszu Korczaku i jego służbie na rzecz dzieci powiedziano już wiele i dlatego  historię i dzieło Jego życia narratorzy : Laura Wójcicka, Marysia Kolasińska i Piotr Mach przekazali w pigułce, a recytatorzy : Karina Nowak i Paulina Walczak pięknie wydeklamowali  „Pieśń o Januszu Korczaku ”Małgorzaty Sawickiej i „Kartka z dziennika Akcji” Władysława Szlengiela. Chcieliśmy, aby to nasze spotkanie nie było tylko kolejną akademią ku czci, ale aby stało się okazją do zastanowienia się nad wartościami, które wyznawał Janusz Korczak.
Nasza historia to od ponad tysiąca lat wspólna egzystencja Polaków i Żydów na ziemi polskiej. I dlatego  w tym montażu słowno- muzycznym wspomnieliśmy także i o Polakach narodowości żydowskiej, którzy podobnie jak nasz Patron wnieśli ogromny wkład w budowę wspólnych wartości. „Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli i długa wspólna droga- jedno słońce nam przyświeca.”-powtarzał Janusz Korczak. Poczucie wspólnoty z drugim człowiekiem, nieocenianie go wg wyznania, koloru skóry czy narodowości to ważna wartość w każdym czasie. Rozumiała to doskonale  Irena Sendlerowa , która jako pracownik opieki społecznej we współpracy z przyjaciółmi z organizacji pomagającej Żydom uratowała około dwa i pół tysiąca dzieci. Również wielcy polscy poeci: Julian Tuwim, Jana Brzechwa, Krzysztof Kamil Baczyński mają żydowskie pochodzenie. Podobnie zresztą jak: Kazimierz Funk, który odkrył i stworzył witaminę B1,  reżyserzy: Jerzy Hofmann, Roman Polański -laureat Oskara, sławny w Polsce ale i na świecie śpiewak operowy Jan Kiepura czy  Irena Szewińska z domu Kirszenstein, polska lekkoatletka , która stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich – również czuli się Polakami.
 Niech naszym zachowaniom wobec innych ludzi towarzyszy myśl, która kierowała życiem naszego Patrona, nawet wobec wroga:  „Nikomu nie życzę źle.   Nie umiem.   Nie wiem, jak to się robi.” Bo jak śpiewa Stare Dobre Małżeństwo :„Dla wszystkich starczy miejsca /Pod wielkim dachem nieba”.

M. Ważniewicz

 

Galeria

Utworzono dnia 12.06.2023, 13:34

Galeria

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 26

W poprzednim tygodniu: 188

W tym miesiącu: 435

W poprzednim miesiącu: 726

Wszystkich: 14535

Facebook

Powiat Wągrowiecki

Filmiki